Міжнародна лабораторія мозку (IBL), яка розпочала роботу 19-го вересня, об'єднує 21 провідну неврологічну лабораторію у Сполучених Штатах та Європі в одне ціле для масштабної співпраці. Вони хочуть дізнатися, як працює мозок, сфокусований на одній поведінці, характерній для всіх тварин: харчування або пошук їжі. Ця поведінка стане фундаментом і дозволить віднайти "стандартну модель" роботи мозку. Wellcome Trust у Лондоні та Фонд Сімонса в штаті Вашингтон, округу Колумбія, разом виділили більше $12 млн за п'ять років, щоб IBL почала роботу, пише Depo.ua з посилання на Nature.
Що планується зробити
Експерименти проводитимуть на мишах. "Віртуальна" лабораторія IBL задається питанням і хоче простежити, як мозок миші генерує складну поведінку в мінливому середовищі, що відображає природні умови.
У проекті будуть використовуватися чіпи, які можуть одночасно записувати електричні сигнали тисяч нейронів. Також будуть задіяні інші нові технології, наприклад, набір інструментів оптогенетики (методика дослідження роботи нервових клітин), які контролюють нейрони зі світлом.
"Це новий підхід, який, ймовірно, дасть важливе нове розуміння мозку та поведінки", - говорить Тобіас Бонхеффер, директор Інституту нейробіології ім. Макса Планка в Мартінсріді, Німеччина, який також є членом правління Wellcome Trust.
Вчені хочуть перевершити дрібномасштабні нейронні моделі, щоб показати, як мозок породжує поведінку. IBL прагне генерувати та тестувати об'єднуючі теорії щодо того, як мозок кодує та обчислює інформацію, щоб знайти еквівалентну стандартну модель фізиків.
Протягом перших двох років IBL створюватиме інструменти інформатики для автоматичного обміну даними і буде встановлювати надійний експериментальний протокол із основного завдання - годування мишей і роботи мозку.
Члени IBL повинні будуть зареєструвати свої експерименти, перш ніж вони почнуться, і результати будуть негайно помітні для всіх.
У експериментальній нейронауці найменша зміна параметрів може змінити результати всього експерименту. Стандартний протокол IBL фіксуватиме всі можливі джерела мінливості, від дієт мишей до часу і кількості світла, якому вони піддаються кожного дня, - навіть типу умов і "постільної білизни", на якій вони сплять. Кожен експеримент буде репліковано, принаймні, в одній окремій лабораторії, використовуючи ідентичні протоколи, перш ніж його результати та дані будуть оприлюднені.
Після завершення експерименту щодо їжі і відповідної роботи мозку, планується розпочати другий етап проекту. За ним планується перевіряти специфічні теорії, що стосуються того, як мозок інтегрує різноманітну інформацію, щоб приймати рішення у різні моменти часу.
Чим цей проект відрізняється від інших
Великі проекти з неврології не є чимось рідкісним. У 2013 році Європейська комісія оголосила про 10-річний проект "Мозок людини", який буде коштувати понад 1 млрд. євро. Ще в 2014 році президент США Барак Обама запустив US Brain Initiative для розвитку нейротехнологій, на яку в цьому році виділили $110 млн. Інститут мозку в Аллені, у Сіетлі, штат Вашингтон, починаючи з 2003 року створює всеохоплюючу карту анатомії головного мозку та нейронних схем. Японія, Китай, Канада та інші країни також мають свої великі ініціативи з нейронауки.
Але ніхто не працює як IBL, котра буде діяти аналогічно з великомасштабними проектами з фізики, такими як ATLAS і CMS, у лабораторії CERN, де зробила відкриття і продемонстрували докази бозона Хіггса в 2012 році.
Так само як об'єднали експериментаторів і теоретиків із сотень лабораторій у найбільшу лабораторію фізики і високих енергій CERN біля Женеви, IBL об'єднує вчених і створює плоску ієрархію та спільну процедуру прийняття рішень з повсякденними веб-зустрічами.

Источник: https://www.depo.ua/rus/svit/svit/poshuk-yizhi-yak-vcheni-znaydut-standartnu-model-roboti-mozku-20170919642747