На ринку вже існує багато прикладів «розумного» скла, яке затемнюється в залежності від інтенсивності навколишнього світу і температури. Таким чином, вдається знизити витрати на опалення або кондиціонування приміщення. Однак електронне тонування вимагає електрики. Тепер австралійські вчені з Мельбурнського королівського технологічного університету розробили покриття, яке дозволяє повністю обійтися без електроенергії. Товщиною всього в 50-150 нанометрів (в 1000 разів тонше за людську волосину) воно наповнене відносно недорогий двоокисом ванадію.
При температурі поверхні нижче 67 ºC діоксид ванадію діє як ізолятор, допомагаючи утримати тепло всередині приміщення. При цьому, він дозволяє проникати всьому спектру сонячного світла через вікно. Однак при температурі 67 ºC він перетворюється в метал, який блокує проникнення теплового інфрачервоного сонячного випромінювання. Це означає, що приміщення залишаються теплими, коли температура нижче, і прохолодними, коли температура вище. Завдяки цьому можна менше використовувати як системи опалення, так і кондиціонування. Крім того, користувачі можуть налаштувати ступінь затемненности скла за допомогою підсвічування.

Раніше покриття діоксиду ванадію можна було наносити тільки на поверхню зі спеціальним шаром або платформою. Однак вчені розробили метод нанесення безпосередньо на віконне скло.

«Наші технології потенційно скоротять зростаючі витрати на кондиціонування і опалення, а також значно скоротять викиди вуглецю в будівлях будь-яких розмірів, - каже професор Мадху Бхаскаран. - Рішення енергетичної кризи пов'язано не тільки з переходом на поновлювані джерела, а й з новими системи енергозбереження ».
Вчені з Йенского університету імені Фрідріха Шиллера в Німеччині представили прототип скла, яке може затемнюватися і обігрівати приміщення. «Розумні» скла надійдуть в продаж вже в цьому році і будуть впроваджені в фасади будівель.

джерело: https://hightech.fm