Кожен з нас купуючи харчову продукцію майже завжди перед тим як її придбати дивиться на етикетку, щоб переконатись що ця продукція не містить ГМО.

Але можливо не кожний знає, що таке ГМО і з чим його їдять. От ми зараз це і з’ясуємо.

У Законі України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» надається визначення ГМО. Під визначенням генетично модифікований організм (ГМО) – розуміють будь-який організм, у якому генетичний матеріал був змінений за допомогою штучних прийомів переносу генів, які не відбуваються у природних умовах, а саме: рекомбінантними методами, методами, які передбачають безпосереднє введення  в  організм спадкового  матеріалу, злиття клітин або методами гібридизації.

Тобто, якщо кажучи простими словами ГМО – це організм, генотип якого був штучно змінений за допомогою методів генної інженерії.

Існує ряд продуктів, які підлягають обов’язковій перевірці на визначення вмісту генетично модифікованих організмів. Нижче наведений перелік харчових продуктів, які підлягають обов’язковій перевірці на вміст генетично-модифікованих організмів (ГМО):

соєві боби; соєві проростки; концентрат соєвого білка і його текстуровані форми; ізолят соєвого білка; гідролізат соєвого білка; соєве борошно і його текстуровані форми; замінник молока (соєве молоко); замінник сухого молока (сухе соєве молоко); консервована соя; варені соєві боби; смажені соєві боби; смажене соєве борошно; продукти, отримані з використанням ізоляту соєвого білка, концентрату соєвого білка, гідролізату соєвого білка, соєвого борошна, сухого соєвого молока; ферментовані соєві продукти; соєва паста і продукти з її використанням; соєвий соус; продукти, отримані або які містять соєве  молоко  (тофу, квашені напої, морозиво, майонез); соєва олія нерафінована; соєва олія рафінована; соєвий лецитин; продукти, отримані або виготовлені з використанням сої.

кукурудза для безпосереднього вживання в їжу; борошно кукурудзяне; крупа кукурудзяна; борошно змішане, що містить кукурудзяне борошно; кукурудза заморожена та консервована; попкорн із кукурудзи; кукурудзяні чипси; кукурудзяна олія нерафінована; кукурудзяна олія рафінована; кукурудзяний крохмаль; мальтодекстрини, вироблені з кукурудзи; сиропи, вироблені з кукурудзяного крохмалю; глюкоза, вироблена з кукурудзи; фруктоза, вироблена з кукурудзи; патока, вироблена з кукурудзи.

картопля (для безпосереднього вживання в їжу); напівфабрикати з картоплі швидкозаморожені; пюре картопляне сухе; пластівці картопляні; картопляні чипси; крекери картопляні (напівфабрикати); продукти з картоплі смажені: хмиз картопляний, у скибочках, соломкою; концентрат з картоплі, у тому числі: борошно для оладків, вареники з картоплею (напівфабрикати), пюре картопляне, що не потребує варки; продукти з картоплі швидкого приготування, у тому числі картопля сушена; консерви з картоплі або ті, що містять картоплю; меляса; картопляний крохмаль; глюкоза, вироблена з картоплі; патока, вироблена з картоплі.

томати для безпосереднього вживання в їжу (у тому числі консервовані); томатна паста; томатне пюре; томатний сік, напої; томатні соуси, кетчупи; продукти, що містять компоненти зазначені у цьому пункті.
V.Кабачки
кабачки у натуральному вигляді; продукти, отримані або виготовлені з використанням кабачків.
VI.Диня
диня у натуральному вигляді; продукти, отримані або виготовлені з використанням дині.

папая у натуральному вигляді; продукти, отримані або виготовлені з використанням папаї.

продукти, що містять цикорій.

меляса; цукор, глюкоза, фруктоза, отримані або виготовлені із цукрового буряку.

ріпак і продукти його переробки, у тому числі: ріпакова олія нерафінована; ріпакова олія рафінована; ріпакова олія та продукти, що її містять; насіння ріпаку дроблене, недроблене.

льняна олія та продукти, що її містять.

бавовняна олія та продукти, що її містять.

пшениця у натуральному вигляді; продукти, отримані або виготовлені з пшениці, у тому числі, хліб і хлібобулочні вироби.

продукти, що містять рис, у тому числі: рис подрібнений; борошно рисове; гранули із зерна рису; пластівці рисові, чипси рисові; інші готові харчові продукти, вироблені із додаванням рису як інгредієнта.

XVI.Харчові продукти для спеціального дієтичного споживання, функціональні харчові продукти, дієтичні добавки, виготовлені з використанням харчових продуктів, зазначених у вищенаведених пунктах.
XVII.Харчові добавки, виготовлені з використанням харчових продуктів, зазначених у вищенаведених пунктах.
XVIII.Закваски, дріжджові культури та продукти, що їх містять.

На всю іншу продукцію проведення експертизи та отримання протоколу на ГМО заявник робить за власним бажанням.

Строк отримання протоколу на вміст ГМО складає 3-4 дні. Вартість проведення робіт по визначенню ГМО залежить від асортименту продукції.

У Вас виникли питання? Будь-ласка зв’яжиться з нами